nashaziamlia.org

Асьветна-адукацыйны, грамадазнаўчы сайт для беларусаў: аналіз, прагноз, сілы, інтарэсы, сьветагляды, ідэі, ідэалогіі, праграмы, мэты.

Запісы

ПАПЯРЭДЖАНЬНЕ ЧЫНОЎНІКАМ

жнівень 31, 2007 | Няма каментараў

�Х�-��Ф.GIF

Заўтра 1 верасьня. Кожны год у гэты дзень мы – беларусы – назіраем жахлівую,  сатанінскую карціну: нашыя дзеткі  на іх роднай беларускай зямлі ідуць вучыцца ў нашыя ж школы і зь першых дзён пачынаюць навучаньне там на… імперска-акупацыйнай мове!!!  Этнацыд працягваецца!  Гэта робіцца для таго, каб кожнае чарговае пакаленьне беларусаў не было гаспадаром на сваёй уласнай зямлі, а стала рабамі й салдатамі расейскай імперыякратыі! У сьвеце мала што можа параўнацца зь недарэчнасьцю, дзікунствам,  жахам  гэтай падзеі… Але яна паўтараецца з году ў год, зь дзесяцігоддзя ў дзесяцігоддзе… Вось ужо нават ва Украіне справа пайшла на лад. У Кіеве ўжо больш за 99% школ працуюць толькі на ўкраінскай мове. Пра ўсіх іншых нашых суседзяў мы і ўвогуле ня кажам. А ў нас – не, у нас этнацыд і асіміляцыя! У гэтай абстаноўцы (у тым ліку на фоне поўнай бязьдзейнасьці г.зв. “аб’яднанай апазіцыі”) сябраў рэдакцыі вельмі ўсьцешыла акцыя Кансэрватыўна-Хрысьціянскай Партыі – БНФ, зьвязаная з рассылкай чыноўнікам РБ папераджальна-інфармацыйнага матэрыялу “Асіміляцыя – злачынства супраць чалавецтва”. Малойцы КХПоўцы! Так  трымаць!!!  (пададзены ніжэй матэрыял узяты з http://www.bielarus.net/archives/2007/05/06/1181#more-1181; www.bielarus.net/archives/2007/06/24/1243www.bielarus.net/archives/2007/06/27/1254www.bielarus.net/archives/2007/07/10/1264; http://www.bielarus.net/archives/2007/08/08/1285) 

Рэдакцыя.

 

1.

АСІМІЛЯЦЫЯ – ЗЛАЧЫНСТВА СУПРАЦЬ ЧАЛАВЕЦТВА

Інфармацыя і папярэджаньне для чыноўнікаў, якія праводзяць палітыку асіміляцыі беларусаў у інтарэсах імпэрскай Расеі.

Прыводзім некалькі вызначэньняў асіміляцыі з расейскіх крыніцаў (узятыя менавіта расейскія крыніцы, каб не было спасылак на тэндэнцыйнасьць):

1. Энциклопедия «Народы и религии мира»:
Ассимиляция (от лат. assimilatio — подражание, уподобление, сходство) этническая, частичная или полная утрата культуры в пользу другой, обычно доминирующей культуры, включая и смену этнической идентичности (см. Самосознание этническое)… В России ассимиляция происходит главным образом в пользу русской культуры и языка. Ассимиляция может осуществляться и через структурное или прямое насилие, когда государство препятствует распространению языка и других форм культуры этнических меньшинств и даже отказывает им в признании и в предоставлении гражданских прав.

2. Мегаэнциклопедия. Универсальная энциклопедия. (http://www.megabook.ru/bes_98/encyclop.asp?TopicNumber=4273)

АССИМИЛЯЦИЯ (от лат. assimilatio): 1) уподобление, слияние, усвоение; 2) в этнографии слияние одного народа с другим с утратой одним из них своего языка, культуры, национального самосознания. Различают естественную ассимиляцию, возникающую при контакте этнически разнородных групп населения, смешанных браках и т. п., и насильственную ассимиляцию, характерную для стран, где национальности неравноправны.

3. Толковый словарь русского языка в 4-х т.:

АССИМИЛИ’РОВАТЬ, (-рую, -руешь) сов. и несов., кого-что [латин. assimilo — уподобляю] (книжн.). Уподобить (уподоблять) себе, превратить (превращать) в себе подобного. Русские переселенцы на севере ассимилировали менее культурные туземные племена. (Па руска-імпэрскай логіцы ўсё, што нярускае, тое “менш культурнае” БС.)

4. СЛОВАРЬ ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА:

Ассимиляция (Assimilation) процесс поглощения обществом других народностей. Разногласия и конфликты могут возникать, когда государство проводит политику насильственной ассимиляции в отношении меньшинств, населяющих его, которая нацелена на их денационализацию.

Калі перакласьці ўсе гэтыя вызначэньні на простую мову і нашу сітуацыю, то вынікае, што асіміляцыя беларусаў, якая разгорнута антыбеларускім рэжымам – гэта пэрманэнтны працэс забойства беларускага народа і ператварэньне яго ў нейкі іншы – народ ня лепшай якасьці. З улікам таго, што беларусы на сваёй тэрыторыі і ў сваёй дзяржаве ёсьць адзіны аўтахтонны (карэнны) і дамінуючы этнас, а не нацыянальная мяншыня, працэс асіміляцыі адбываецца мэтадамі зьнешняй структураванай агрэсіі з боку Расеі. Інструмэнтам расейскай асіміляцыйнай агрэсіі зьяўляецца лукашысцкі рэжым. Русіфікацыя прасоўваецца на Беларусь як гніль, як пашырэньне арэала дэградацыі.

Прапануем задумацца і асэнсаваць сутнасьць зьявы, якая праяўлена ў пахвальбе Пуціну (у справе злачыннай асіміляцыі) дэпутаткі рэжымнай палаты, рускай Натальлі Аўдзеевай (Натальи Авдеевой). (Форум, Санкт-Пецярбург, 24-25 кастрычніка 2006 г., дзе Пуцін сабраў прадстаўнікоў рускіх, якія жывуць за межамі Расеі, – БС). Цытата: “…Депутат Палаты представителей Национального собрания Беларуси и Парламентского Собрания Союза Беларуси и России Наталья Авдеева рассказала, что в стране выходит 5600 русскоязычных изданий, русский язык наряду с белорусским является государственным, и на нем разговаривают 80 процентов населения.” (Александра Таранда «Три точки опоры», газэта “Советская Белоруссия”, укладка «Союз», за 2 лістапада 2006 г.)

Цяпер стала звычайнай практыка, калі накіроўваеш ліст у дзяржаўны ворган па–беларуску, то чыноўнік адказвае табе па-руску і часцей за ўсё не па сутнасьці. Зьвяртаешся да чыноўніка вусна па-беларуску, ён адказвае табе па-руску. На заўвагу пачуеш хадавую цяпер сэнтэнцыю: “У нас двуязычие. Нельзя насильно заставлять человека. Человек должен иметь право выбора, на каком языке ему говорить”.

Калі так гаворыць чалавек кшталту рускай Натальлі Аўдзеевай, то ён гаворыць гэта сьведама, гэта яго пазыцыя асімілятара і драпежніка.

Калі такое гаворыць чыноўнік-беларус, то гэта, як правіла, схіленасьць перад рускай агрэсіўнасьцю, апраўданьне сваёй слабасьці і бесхрыбетнасьці. (Тут, дарэчы, элемэнтарнае парушэньне ў прымяненьні нават гэтага асіміляцыйнага закона пра “двумоўе”, бо дзяржаўны чыноўнік у такой сытуацыі павінен быў бы адказваць ў той мове, у якой да яго зьвярнуўся грамадзянін. Веданьне двух моваў для чыноўніка абавязковае!)

Чыноўнікам-беларусам, якія па-рабску бязвольна прымаюць пазыцыю агрэсіўных асімілятараў, раім падумаць пра сваіх дзяцей.

Ад вас залежыць, ці вы дасьцё свайму дзіцяці ключык ад скарбонкі, дзе знаходзіцца душа і інтэлект вашага Роду, альбо ключ ад пустой скрыні, якую ён мусіць папаўняць чужымі для вашага Роду якасьцямі. Ці хацелі б вы мець дзяцей ад чужога бацькі, непадобных на вас, якія б выгадаваліся і сказалі: “а вы, собственно, кто такой, вы что здесь дзелаеце”?

Пэўна ж, не хацелі б такога. Дык чаму вы для ўсяго народу, для ўсёй нацыі спрыяеце такому сваімі паводзінамі і сваёй дзейнасьцю?!

Ключыкам да інтэлектуальнай скарбонкі зьяўляецца родная мова. Ад бацькоў залежыць, ці будуць яны гаварыць з дзіцем па-беларуску, на роднай мове Роду і празь яе злучаць сваё дзіця з каранямі продкаў, ці будуць гаварыць па-руску, на чужой для іхняга Роду мове і павялічаць адрыў ад інтэлектуальных каранёў свайго Роду. У выпадку выкарыстаньня “русского языка” вынікае, што продкі Роду жылі дарма, іх інтэлектуальныя набыткі будуць такімі бацькамі глыбока закапаныя і заасфальтаваныя.

Дык як успрымаць падкінутую ворагамі і шырока ўжываную чыноўнікамі сэнтэнцыю “Человек должен иметь право выбора, на каком языке ему говорить?”

Ці можа дарагое вам дзіця зрабіць выбар? Выбар за яго (і як бачым сёньня, ня лепшы) робіце вы, бацькі, пад уплывам хлусьлівай и драпежнай расейска-імпэрскай дэмагогіі “о превосходстве русской культуры и русского языка”.

Мэта злачыннай асіміляцыі расейскіх імпэрцаў у тым, каб задушыць наш інтэлект, інтэлектуальна прынізіць і падначаліць, перарабіць нас у “рускіх ніжэйшай якасьці”. Свае мэты яны ня надта і хаваюць. Дастаткова пазнаёміцца зь іхнымі плянамі па выпраўленьні дэмаграфічнай сытуацыі ў Расеі за кошт суседніх народаў.

У імпэрска-расейскім асіміляцыйным ланцугу сёньняшнія працэсы зьнішчэньня тэрыторыі беларускай мовы і беларускага інтэлекту праз зьнішчэньне беларускіх умоваў выхаваньня ў дзіцячых садках і зьнішчэньне беларускай школы ёсьць такое ж злачынства, як і варварскія масавыя забойствы беларускага насельніцтва падчас захопу Беларусі пры імпэратрыцы Кацярыны ІІ і сталінскага генацыду 30-40-х гадоў ХХ-га стагоддзя.

“Тэхналёгія” асіміляцыі была на ўзбраеньні фашызму ХХ-га стагоддзя. Адольф Гітлер плянаваў ператварыць у рабоў цэлыя народы, частку зьнішчыць, астатніх асіміляваць. Цяпер расейская крамлёўская хунта праз сваю агэнтуру і адурманеную чыноўную вертыкаль рэжыму робіць у Беларусі тое самае.

Гэты зварот скіраваны найперш да чыноўнікаў-беларусаў.

Менавіта чыноўнікі маюць магчымасьць найбольш эфектыўна карэнным чынам зьмяніць сітуацыю ў справе спыненьня злачынных працэсаў асіміляцыі. Працэсы асіміляцыі захлынуцца, як толькі пачне пашырацца ўжываньне нашай роднай беларускай мовы. Трэба скарыстаць канстытуцыйны статус дзяржаўнасьці беларускай мовы. На агрэсію асімілятараў трэба адказаць цьвёрдасьцю пазыцыі ў адстойваньні сваёй нацыянальнай годнасьці. Неабходна перакуліць на 180 градусаў скіраванасьць выказваньня: “Чалавек павінен мець права выбару, на якой мове яму гаварыць”. “Мы робім выбар на карысьць беларускай мовы”. Так можна адказаць любому чынадралу-асімілятару, які атабарыўся ў структурах вэртыкалі рэжыму, калі ён спытае: “Что это ты перешел на белорусский?”

Чыноўнікі, якія робяць “прагматычны” выбар на ролю пасобнікаў забойства беларускага народа, ператварэньня яго ў “рускіх ніжэйшай якасьці”, становяцца на адну дошку з гэбоўскімі паслугачамі, якія “стукалі”, катавалі людзей ў турмах, ГУЛАГах, забівалі ў Курапатах. Настане час, калі прыдзецца адказваць за здраду сваім продкам, сваім нашчадкам і свайму народу.

Непазьбежны распад расейскай імпэрыі. Тое, што пачало гніць знутры, абавязкова згніе ўшчэнт. Ня выратуе ні газ, ні нафта, ні лубянскія спэцы.

Ганьба тым, што гнуцца, як трава, ганьба здраднікам.

Беларуская Дзяржава адродзіцца, беларуская культура расквітнее. Гэта зробяць Беларусы.

Пашана і слава абаронцам беларускай культуры!
Пашана людзям, што не страцілі нацыянальнай годнасьці, што не ўгінаюцца перад чужынцам, што ня гнуцца перад абставінамі!

Дбайма і думайма пра будучыню Беларускай нацыі!

“Беларуская Салідарнасьць”
“Беларускае Нацыянальнае Адраджэньне”
“Кансэрватыўна-Хрысьціянская Партыя – БНФ”

 

2.                               

ПАПЯРЭДЖАНЬНЕ ЧЫНОЎНІКАМ

Ніжэй прыведзены сьпіс чыноўнікаў, якім накіравана папярэджаньне “Асіміляцыя – злачынства супраць чалавецтва”.

 

Спіс № 1

Заводскі раён г. Менску:

Кіраўнік адміністрацыі Заводскага раёну Юхновіч Вячаслаў Станіслававіч,

Начальнік аддзела ідэалягічнай працы Круглікава Аксана Міхайлаўна,

Начальнік аддзела культуры Багдановіч Эдуард Антонавіч,

Начальнік юрыдычнага аддзела Гарбунова Сьвятлана Аляксандраўна,

Начальнік аддзела будаўніцтва і архітэктуры Осіпаў Сяргей Аляксеевіч,

Кастрычніцкі раён г. Менску:

Кіраўнік адміністрацыі Цыган Міхаіл Іванавіч,

1-ы намесьнік кіраўніка адміністрацыі Петкевіч Станіслаў Філіцыянавіч,

Намесьнік кіраўніка адміністрацыі  Манчэнка Алег Несцеравіч,

Намесьнік кіраўніка адміністрацыі  Крылова Кацярына Фёдараўна,

Намесьнік кіраўніка адміністрацыі  Македон Уладзімер Іванавіч,

Кіраўнік справамі адміністрацыі  Дземянюк Андрэй Канстанцінавіч,

Начальнік упраўленьня адукацыі Дудкіна Тамара Антонаўна,

Начальнік аддзела ідэалягічнай і выхаваўчай працы

Партызанскі раён г. Менску:

Кіраўнік адміністрацыі   Голуб Л.Г.

1-ы намесьнік кіраўніка адміністрацыі  Шпакоўскі П.Я.,

Намесьнік кіраўніка адміністрацыі  Пракаповіч А.В.,

Намесьнік кіраўніка адміністрацыі  па ахове здароўя і адукацыі Асмалоўская В.М.

Намесьнік кіраўніка адміністрацыі  па ідэалягічнай працы і працы з насельніцтвам Рачкоўскі Р.В.,

Кіраўнік справамі адміністрацыі Віцько А.У.

Начальніку ІМНС па Партызанскаму раёну Скрабатун П.С.,

Начальнік упраўленьня адукацыі Дзейхіна Л.І.

Начальнік аддзела ЗАГС Бяляева В.В.

Начальнік упраўленьня сацыяльнай абароны насельніцтва Філіпаў У.А.

Савецкі раён г. Менску:

Кіраўнік адміністрацыі Пінчук Валерый Іванавіч,

1-ы намесьнік кіраўніка адміністрацыі   Шклярык Аляксандр Канстанцінавіч,

Намесьнік кіраўніка адміністрацыі  Шыпай Людміла Васільеўна,

Намесьнік кіраўніка адміністрацыі  Ганчарык Людміла Іванаўна,

Начальнік аддзела па працы са зваротамі грамадзянаў, кантролю і справаводству Кісліцкая Тацьцяна Сяргееўна.

Фрунзенскі раён г. Менска:

Кіраўнік адміністрацыі Ладуцька Мікалай Аляксандравіч,

1-ы намесьнік кіраўніка адміністрацыі Котаў Мікалай Аляксандравіч,

Намесьнік кіраўніка адміністрацыі   Ясючэня Андрэй Уладзімеравіч,

Намесьнік кіраўніка адміністрацыі  Лукашонак Валянціна Мікалаеўна,

Намесьнік кіраўніка адміністрацыі  Козел Георгій Уладзімеравіч

Кіраўнік справамі адміністрацыі Узвараў Дзмітрый Мікалаевіч,

Начальнік аддзела ідэалягічнай працы Місявец Віталій Грыгорьевіч,

Начальнік юрыдычнага аддзела Абрамчук Сьвятлана Аляксандраўна,

Начальнік аддзела па працы са зваротамі грамадзянаў, кантролю і справаводству Жадзько Галіна Сяргееўна,

Начальнік аддзела кадравай працы Бязручка Алена Грыгорьеўна,

Начальніку упраўленьня эканомікі Вярцінская Зінаіда Аляксееўна,

Начальнік аддзела прадпрымальніцтва Георгіева Натальля Аляксандраўна,

Начальніку упраўленьня сацыяльнай абароны Цімашышына Людміла Віктараўна,

Начальнік аддзела бухгалтарскага ўліку Сыч Максім Уладзімеравіч,

Начальнік аддзела гарадзкой гаспадаркі Лаўнічук Анатолій Іосіфавіч

Начальнік аддзела фізкультуры і спорта  Дубовік Генадзій Генадзіевіч

Начальнік аддзела статыстыкі Коблік Лілія Леанідаўна

Начальнік упраўленьня ўнутраных справаў Фрунзенскага раёна Калбасаў Сяргей Уладзімеравіч,

Дырэктар сярэдняй школы № 99 Іванова Ірына Міхайлаўна,

Дырэктар сярэдняй школы № 96 Крыванос Ігар Уладзімеравіч,

Дырэктар сярэдняй школы № 81 Ціхіня Тацьцяна Яўгеньеўна,

Дырэктар сярэдняй школы № 38 Вашкевіч Натальля Уладзімераўна

Дырэктар УП “Рэмаўтадор” Завадскі Чэслаў Осіпавіч.

Менская вобласьць:

Старшыня аблвыканкама Крупец Леанід Фёдаравіч,

Старшыня абласнога савета Герасімовіч Святлана Міхайлаўна,

Начальнік галоўнага упраўленьня ідэалягічнай працы Дзедух Тацьцяна Уладзімераўна,

Начальнік упраўленьня адукацыі Данілевіч Таіса Іосіфаўна,

Начальнік упраўленьня культуры Акушэвіч Анатоль Леанідавіч,

Начальнік аддзела па справах рэлігій і нацыянальнасьцяў Пархімовіч Леанід Сямёнавіч,

Начальнік упраўленьня ўнутраных справаў Сяргей Іван Сцяпанавіч,

Упраўляючы справамі аблвыканкаму Крупенін  Алег Міхайлавіч,

Старшыня райвыканкаму Стаўбцоўскага р-на Радзюк І.А.,

Старшыня райвыканкаму Бярэзінскага р-на Карпейчык У.Г.,

Старшыня райвыканкаму Барысаўскага р-на Дылюк В.Р.,

Старшыня райвыканкаму Вілейскага р-на Сініла Я.В.

Старшыня райвыканкаму Клецкага р-на Бойка А.С.

Старшыня райвыканкаму Капыльскага р-на Бода М.Т.

Старшыня райвыканкаму Крупскага р-на Горнак А.С.

Старшыня райвыканкаму Любаньскага р-на Грыбанаў В.Г.

Старшыня райвыканкаму Мінскага р-на Глінскі М.А.

Старшыня райвыканкаму Маладзечанскага р-на Касабуцкі С.М.

Старшыня райвыканкаму Мядзелскага р-на Даніленка А.Г.

Старшыня райвыканкаму Пухавіцкага р-на Караленя.,

Старшыня райвыканкаму Старадарожскага Усік В.П.

Дзяржынскі раён Менскай вобласьці:

Старшыня райвыканкаму Арцюшкевіч Мікалай Іванавіч,

Намесьнік старшыні райвыканкаму Герасімчык Людміла Гаўрылаўна,

Намесьнік старшыні райвыканкаму Чаган Аляксандр Сяргеевіч,

Загадчык аддзела культуры Зорына Людміла Уладзімераўна,

Загадчык аддзела народнай адукацыі райвыканкама Матусевіч Вацлаў Іванавіч,

Галоўны рэдактар газэты “Сцяг Кастрычніка” Курневіч Генадзь Васільевіч,

Дырэктар аграрна-тэхнічнага ліцэя Крыварот Аляксандр Сяргеевіч,

Дырэктар гімназіі № 3 г.Дзяржынска, Доўнар Міхаіл Люцыянавіч,

Дырэктар гімназіі № 1 Сакалоўская Лілія Іванаўна,

Дырэктар выпрабавальна- механічнага завода Калеснік Яўген Лявонцьевіч.

Рэктар Беларускага дзяржаўнага унівэрсітэту інфарматыкі і радыёэлектронікі Батура Міхаіл Паўлавіч,

 

Сьпіс № 2

Лазавік М.І. сакратар Цэнтрвыбаркаму,

Кухарчык Пётр Дзмітрыевіч, рэктар Беларускага дзяржаўнага педагагічнага ўнівэрсітэту імя М.Танка,

Бачыла Аляксандр Аляксандравіч, начальнік упраўленьня юстыцыі Менскай вобласьці,

 

Шорыкаў Віктар Іванавіч, старшыня Магілёўскага гарвыканкаму,

Саўчанка Уладзімер Ягоравіч, старшыня Гарадзенскага аблвыканкаму,

Антоненка Аляксандр Ільіч, старшыня Гарадзенскага гарвыканкаму,

Бонахаў Дзьмітрый Міхайлавіч, старшыня Бабруйскага гарвыканкаму,

Цумараў Уладзімер Міхайлавіч, кіраўнік адміністрацыі Ленінскага р-на г. Магілёва,

Лебедзеў Яўген Аляксеевіч, кіраўнік адміністрацыі Кастрычніцкага р-на г. Магілёва,

Фёдараў Барыс Васільевіч, кіраўнік адміністрацыі Ленінскага р-на г. Гродна,

Пацэвіч Сяргей Лявонцьевіч, кіраўнік адміністрацыі Кастрычніцкага р-на г. Гродна,

Загорцаў Міхаіл Гаўрылавіч, кіраўнік адміністрацыі Ленінскага р-на г. Бабруйска,

Цеплякоў Сяргей Іванавіч, кіраўнік адміністрацыі Першамайскага р-на г. Бабруйска.

 

Старшыні райвыканкамаў Магілёўскай вобласці:

Ільянаў Аляксандр Мікалаевіч, Бялыніцкі р-н,

Шалкоўскі Міхаіл Уладзімеравіч, Бабруйскі р-н,

Кароцін Мікалай Мікалаевіч, Быхаўскі р-н,

Багель Аляксандр Іванавіч, Глусскі р-н,

Лагун Аляксандр Томашавіч, Дрыбінскі р-н,

Ісачэнка Аляксандр Міхайлавіч, Кіраўскі р-н,

Іваноў Валерый Мікалаевіч, Шклоўскі р-н,

Вішэўскі Фёдар Паўлавіч, Хоцімскі р-н,

Мацюлін Анатоль Алегавіч, Чавускі р-н,

Казаценка Мікалай Міхайлавіч, Чэрыкаўскі р-н,

Чыкіда Алег Іванавіч, Мсціслаўскі р-н,

Шукаловіч Пётр Яфімавіч, Асіповіцкі р-н,

Даніленка Уладзімер Пятровіч, Слаўгарадзкі р-н,

Пракопаў Іван Іванавіч, Крычаўскі р-н,

Гобараў Дзьмітрый Дзьмітрыевіч, Круглянскі р-н,

Разганаў Аляксандр Іванавіч, Магілёўскі р-н,

Крыжэвіч Сяргей Іванавіч, Клічаўскі р-н,

Барысаў Міхаіл Рыгоравіч, Касцюковіцкі р-н,

Веташкін Аляксандр Аляксандравіч, Краснапольскі.

 

Муха Іван Пятровіч, старшыня Чэрвеньскага райвыканкаму Менскай вобл.

 

Старшыні райвыканкамаў Гарадзенскай вобл.:

Кулак Анатоль Канстанцінавіч, Наваградзкі р-н,

Крупіца Іван Сямёнавіч, Сьвіслацкі р-н,

Прытчанка Васіль Васільевіч, Дзятлаўскі р-н,

Пракопік Валянцін Мікалаевіч, Іўеўскі р-н,

Шматко Іван Міхайлавіч, Карэліцкі р-н,

Савельеў Міхаіл Генадзьевіч, Ваўкавыскі р-н,

Дарашэвіч Іван Станіслававіч, Варанянскі р-н,

Васілеўскі Ян Янавіч, Гарадзенскі р-н,

Кавалько Адам Дзмітрыевіч, Астравецкі р-н,

Адамчык Юрый Уладзімеравіч, Ашмянскі р-н,

Сіцько Міхаіл Міхайлавіч, Бераставіцкі р-н,

Гоб Мечыслаў Браніслававіч, Смаргонскі р-н,

Ушкевіч Сяргей Іосіфавіч, Шчучынскі р-н.

 

Адміністрацыя Першамайскага раёна г. Менску:

Скакун Валерый Аляксеевіч, кіраўнік адміністрацыі,

Багачоў Васілій Дзьмітрыевіч, намесьнік кіраўніка адміністрацыі па пытаньнях ідэалёгіі,

Мілашэўская Натальля Георгіеўна, намесьнік кіраўніка адміністрацыі па адукацыі,

Яльчык Канстанцін Цярэнцьевіч, намесьнік кіраўніка адміністрацыі,

Каралёва Натальля Анатольеўна,начальнік аддзела культуры і інфармацыі,

Богдан Вера Андрэеўна, намесьнік кіраўніка адміністрацыі на ахове здароўя.

Адміністрацыя Ленінскага раёна г. Менску:

Грушнік Пётр Пятровіч, кіраўнік адміністрацыі,

Жукоўскі Анатоль Пятровіч, 1-ы намесьнік кіраўніка адміністрацыі,

Красуцкі Аляксандр Мікалаевіч, намесьнік кіраўніка адміністрацыі,

Алалаў Аляксандр Пятровіч, намесьнік кіраўніка адміністрацыі,

Тамашэвіч Людміла Міхайлаўна, намесьнік кіраўніка адміністрацыі,

Кузьміч Рэгіна Станіславаўна, кіраўнік упраўленьня сацыяльнай абароны,

Шурміхіна Ніна Канстанцінаўна, кіраўнік упраўленьня адукацыі,

Хрушчоў Аляксандр Паўлавіч, кіраўнік аддзела ідэалягічнай працы,

Стэфановіч Іна Пятроўна, кіраўнік аддзела па справах моладзі,

Альховікава Людміла Міхайлаўна, кіраўнік аддзела культуры,

Зубчонак Аляксандр Мікалаевіч, кіраўнік аддзела фізкультуры, спорту і турызму,

Танкевіч Уладзімер Валер’евіч, кіраўнік аддзела гарадзкой гаспадаркі,

Баешка Галіна Іосіфаўна, кіраўнік аддзела жыльлёвай палітыкі.

Дырэктары сярэдніх школаў г. Менску:

Якубоўская Аксана Барысаўна,  СШ № 211,

Абрамава Людміла Уладзімераўна, кіраўніца цэнтра мастацкай творчасьці

 

Фрунзенскага р-на г. Менску,

Мураўёў Анатолій Уладзімеравіч, СШ № 113,

Кавалеўская Марыя Фёдараўна, СШ № ,

Берасцевіч Тацьцяна Лявонцьеўна, СШ № 125,

Слука Ларыса Канстанцінаўна, СШ № 116,

Макарэвіч Марына Аляксандраўна, СШ № 103,

Баравік Натальля Анатольеўна, СШ № 7,

Каржанеўская Ганна Леанідаўна, СШ № 127,

Якубовіч Натальля Анатольеўна, СШ № 128,

Гарус Ганна Іванаўна, СШ № 132,

Каткова Валянціна Сямёнаўна, СШ № 136,

Стэцкая Натальля Анатольеўна, СШ № 138,

Шэўніна Любоў Фёдараўна, СШ № 140,

Абрамаў Леанід Іванавіч, гімназія № 20,

Уласаў Уладзімер Віктаравіч, гімназія № 149,

Чуткоў Аляксандр Іванавіч, СШ № 150,

Раткевіч Людміла Пятроўна, СШ №159,

Біцюкова Надзея Васільеўна, СШ 167,

Іўлева Галіна Мікалаеўна, СШ № 179,

Юрцэвіч Галіна Іванаўна, СШ № 185,

Молчан Сяргей Іванавіч, СШ № 193,

Старавойтава Ганна Валянцінаўна, СШ № 195,

Башкатава Аляксандра Сяргееўна, СШ № 201,

Андрушчанка Георгій Уладзімеравіч, СШ № 212

 

Сьпіс 3

Брэстская вобласьць
Сумар Канстанцін Андрэевіч, старшыня Брэстскага аблвыканкаму;
Данчанка Іван Іванавіч, памочнік А. Лукашэнкі па Брэсцкай вобласьці;
Юхімук Міхаіл Іванавіч, намесьнік старшыні Брэстскага аблвыканкаму;
Дзенісенка Міхаіл Уладзімеравіч, начальнік аддзела па справах моладзі Брэстскага аблвыканкаму;
Палышэнкаў Аляксандр Сяргеевіч, старшыня гарвыканкаму г. Брэста;
Лапцейкін Валерый Міхайлавіч, 1-ы намесьнік старшыні гарвыканкаму г. Брэста;
Ільюшонак Зоя Іванаўна, начальнік аддзела ідэалягічнай працы гарвыканкаму г. Брэста;
Козак Натальля Аркадзьеўна, начальнік аддзела адукацыі гарвыканкаму г. Брэста;
Старыкевіч Ала Аляксандраўна, начальнік аддзела па справах моладзі гарвыканкаму г. Брэста;
Сусько Уладзімер Паўлавіч, начальнік аддзела культуры гарвыканкаму г. Брэста;
Барысюк Генадзь Іосіфавіч, начальнік аддзела ідэалягічнай працы Ленінскага раёна г. Брэста;

Гомельская вобласьць
Якабсон Аляксандр Серафімавіч, старшыня Гомельскага аблвыканкаму;
Дашкевіч Георгій Віктаравіч, 1-ы намесьнік старшыні Гомельскага аблвыканкаму;
Казачок Аляксандр Васільевіч, намесьнік старшыні Гомельскага аблвыканкаму;
Маёраў Уладзімер Уладзімеравіч, намесьнік старшыні Гомельскага аблвыканкаму;
Надтачаеў Уладзімер Грыгоравіч, намесьнік старшыні Гомельскага аблвыканкаму;
Кірычэнка Пётр Аляксеевіч, намесьнік старшыні Гомельскага аблвыканкаму;
Бондар Марына Андрэеўна, начальнік упраўленьня адукацыі Гомельскай вобласьці;

Бяляеў Аляксандр Арсенавіч, старшыня гарвыканкаму, г. Гомель;
Парошын Сяргей Іванавіч, намесьнік старшыні гарвыканкаму, г. Гомель;
Вусаў Мікалай Дзмітрыевіч, намесьнік старшыні гарвыканкаму, г. Гомель;
Кавалёў Сяргей Мікалаевіч, намесьнік старшыні гарвыканкаму, г. Гомель;
Лузай Сяргей Іванавіч, намесьнік старшыні гарвыканкаму, г. Гомель;
Шэвель Анатолій Аляксеевіч, начальнік аддзела адукацыі гарвыканкаму, г. Гомель;
Грыцэнка Мікалай Якаўлевіч, кіраўнік адміністрацыі, г.Гомель;
Кузняцоў Уладзімер Васільевіч, 1-ы намесьнік кіраўніка адміністрацыі, г.Гомель;
Даўгала Ірына Віктараўна, намесьнік кіраўніка адміністрацыі, г.Гомель;
Рэбянок Вячаслаў Яўгенавіч, намесьнік кіраўніка адміністрацыі, г.Гомель;
Копа Алёна Мікалаеўна, начальнік аддзела адукацыі, , г.Гомель;
Філімончык Тацьцяна Сьцяпанаўна, кіраўнік адміністрацыі, г.Гомель;
Шышкоў Міхаіл Антонавіч, намесьнік кіраўніка адміністрацыі, г.Гомель;
Стац Уладзімер Грыгоравіч, намесьнік кіраўніка адміністрацыі, г.Гомель;
Малы мікалай Іванавіч, намесьнік кіраўніка адміністрацыі, г.Гомель;
Жгірава Натальля Сяргееўна, начальнік аддзела адукацыі, г.Гомель;

Максіменка Васіль Міхайлавіч, старшыня райвыканкаму, Чачэрскі раён;
Буслаў Анатолій Яўгенавіч, 1-ы намесьнік старшыні райвыканкаму, Чачэрскі раён;
Несьцяровіч Пётр Васілевіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Чачэрскі раён;
Цеплякоў Мікалай Міхайлавіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Чачэрскі раён;
Жыжкевіч Грыгорый Аляксандравіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Чачэрскі раён;
Лендзянкоў Ігар Мікалаевіч, начальнік аддзела адукацыі, Чачэрскі раён;
Савіцкі Пётр Мікалаевіч, старшыня райвыканкаму, Жыткавіцкі раён;
Юманава Людміла Іванаўна, намесьнік старшыні райвыканкаму, Жыткавіцкі раён;
Гулюц Уладзімер Мікалаевіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Жыткавіцкі раён;
Быстрэнка Уладзімер Анатольевіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Жыткавіцкі раён;
Лукашэвіч Ганна Якімаўна, начальнік аддзела адукацыі, Жыткавіцкі раён;
Чарныш Мікалай Іванавіч, старшыня райвыканкаму, Буда-Кашалёўскі раён;
Кірыленка Вячаслаў Генадзевіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Буда-Кашалёўскі раён;
Шруб Анатолій Фёдаравіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Буда-Кашалёўскі раён;
Сівы Ігар Яраслававіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Буда-Кашалёўскі раён;
Ермакоў Аляксандр Генадзевіч, в/а намесьніка старшыні райвыканкаму, Буда-Кашалёўскі раён;
Жданава Тамара Аляксандраўна, начальнік аддзела адукацыі, Буда-Кашалёўскі раён;
Барысенка Валянцін Васільевіч, старшыня гарвыканкаму, г. Мазыр ;
Белаш Вёдар Віктаравіч, 1-шы намесьнік старшыні гарвыканкаму, г. Мазыр;
Галюк Фелікс Фёдаравіч, намесьнік старшыні гарвыканкаму, г. Мазыр;
Клепчугіна Любоў Сьцяпанаўна, начальнік аддзела адукацыі, г. Мазыр;
Саўчык Міхаіл Уладзімеравіч, старшыня райвыканкаму, Мазырскі раён;
Бегляк Валянцін Іванавіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Мазырскі раён;
Шуцька Пётр Леанідавіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Мазырскі раён;
Вінаградава Ала Віктараўна, намесьнік начальніка аддзела адукацыі, Мазырскі раён;
Піліпец Віктар Іванавіч, старшыня райвыканкаму, Калінкавіцкі раён;
Міронаў Сяргей Мікалаевіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Калінкавіцкі раён;
Какора Мікалай Міхайлавіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Калінкавіцкі раён;
Пархоменка Ігар Іванавіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Калінкавіцкі раён;
Адаменка Яўген Браніслававіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Калінкавіцкі раён;
Клічкоўская Алёна Уладзіміраўна, начальнік аддзела адукацыі, Калінкавіцкі раён;
Астаповіч Мікалай Пятровіч, старшыня райвыканкаму, Пертыкаўскі раён;
Пілер Віталій Уладзіміравіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Пертыкаўскі раён;
Маісееў Аляксандр Фёдаравіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Пертыкаўскі раён;
Пількевіч Грыгорый Віктаравіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Пертыкаўскі раён;
Лазарчук Віктар Васільевіч, начальнік аддзела адукацыі, Пертыкаўскі раён;
Баранаў Аляксандр Васільевіч, старшыня райвыканкаму Рэчыцкі раён;
Атаманчук Віталій Генадзевіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Рэчыцкі раён;
Бурмістраў Уладзімер Іванавіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Рэчыцкі раён;
Максіменка Сяргей Аляксандравіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, Рэчыцкі раён;
Гадзюля Сьвятлана Мікалаеўна, начальнік аддзела адукацыі, Рэчыцкі раён;

г.Менск
Стражаў В.І., Рэктар БДУ, г. Менск;
Дукор Яўгеній Міхайлавіч, кіраўнік адміністрацыі Маскоўскага раёна г. Менску;
Бычкова Тацьцяна Аляксандраўна, начальнік ўпраўленьня адукацыі Маскоўскага раёна г. Менску;
Манюк Ларыса Васільеўна, галоўны прававы інспэктар Белпрафсаюзу работнікаў адукацыі і навукі, г. Менск;
Корзун Георгій Міхайлавіч, дырэктар УП “Унікаштмет БДУ”, г.Менск;
Макута Ігар Дзмітрыевіч, намесьнік дырэктара УП “Унікаштмет БДУ”, г.Менск;
Гільдэнберг Барыс Аркадзевіч, намесьнік дырэктара УП “Унікаштмет БДУ”, г.Менск;
Кісель Любоў Фёдараўна, старшыня прафкаму УП “Унікаштмет БДУ”, г.Менск;
Папова Тацьцяна, камендант корпуса па вул. Курчатава, 1, г. Менск;

Папкоў А.І., кіраўнік адміністрацыі Цэнтральнага раёна г. Менску;
Субакаў А.М., 1-ы намесьнік кіраўніка адміністрацыі Цэнтральнага раёна г. Менску;
Лагуновіч В.І., намесьнік кіраўніка адміністрацыі Цэнтральнага раёна г. Менску;
Навіцкі Д.Т., намесьнік кіраўніка адміністрацыі Цэнтральнага раёна г. Менску;
Буры М.М., намесьнік кіраўніка адміністрацыі Цэнтральнага раёна г. Менску;
Чэвкота І.С., начальнік аддзела ідэалягічнай працы адміністрацыі Цэнтральнага раёна г. Менску;
Ленкевіч А.Л., начальнік аддзела па справах моладзі адміністрацыі Цэнтральнага раёна г. Менску;
Сінякоў В.А., начальнік упраўленьня ўнутраных справаў Цэнтральнага раёна г. Менску;
Канзас Ю.Э., начальнік упраўленьня адукацыі Цэнтральнага раёна г. Менску;
Шокаў Уладзімер Ільіч, дэпутат палаты прадстаўнікоў РБ;
Яцук Аляксандр Сьцяпанавіч, дэпутат Мінгарсавету;
Кобрынскі М.Я., дэпутат Мінгарсавету;
Лукша Тацьцяна Віктараўна, дэпутат Мінгарсавету, дырэктар гімназіі-коледжа № 24;
Крэмко Людміла Рыгораўна, дэпутат Мінгарсавету

Школы г. Менску
Сяменя Ніна Аляксандраўна, намесьнік дырэктара гімназі № 24;
Кісялёва Алена Аляксандраўна, намесьнік дырэктара гімназі № 24;
Ільіна Яўгенія Рэмаўна, дырэктар СШ № 35;
Русакова Яўгенія Віктараўна, намесьнік дырэктара СШ № 35;
Канановіч Вольга Пятроўна, дырэктар педагагічнай гімназіі № 3;
Анціховіч Тацьцяна Віктараўна, намесьнік дырэктара педагагічнай гімназіі № 3;
Міцура Лілія Аляксееўна, дырэктар гімназіі- коледжу мастацтваў;
Міштоўт Алена Якаўлеўна, намесьнік дырэктара Мінскай гімназіі- коледжу мастацтваў;
Дэбэйка Рыма Валянцінаўна, намесьнік дырэктара Мінскай гімназіі- коледжу мастацтваў;
Кунцэвіч Ніна Мікалаеўна, дырэктар СШ № 79;
Алісіевіч Ларыса Аляксееўна, намесьнік дырэктара СШ № 79;
Сахадзе Ларыса Расьціславаўна, дырэктар СШ № 44;
Шац Жана Валянцінаўна, намесьнік дырэктара СШ № 44;
Ціялава Волга Леанідаўна, намесьнік дырэктара СШ № 44;
Пахомава Лола Карлаўна, дырэктар СШ № 48;
Кока Алена Мікалаеўна, намесьнік дырэктара СШ № 48;
Аляксевіч Тацьцяна Ігараўна, намесьнік дырэктара СШ № 48;
Макарчук Валеры Рыгоравіч, дырэктар СШ № 218;
Дырэктар ВСОШ № 7;
Дырэктар гімназіі № 5;
Дырэктар гімназіі № 7;
Дырэктар СШ № 10;
Дырэктар СШ № 108;
Дырэктар СШ № 133;
Дырэктар СШ № 182;
Дырэктар СШ № 183;
Дырэктар СШ № 22;
Дырэктар СШ № 223;
Дырэктар СШ № 33;
Дырэктар СШ № 57;
Дырэктар СШ № 69;
Дырэктар СШ № 72;
Дырэктар СШ № 86;
Дырэктар СШ № 87;
Дырэктар школы інтэрната № 13;
Дырэктар школы інтэрната № 3.

 

Сьпіс 4

Мінскі гарадскі камітэт адукацыі:
Шчэрба Уладзімер Канстанцінавіч, старшыня камітэту адукацыі;
Злобіна Тацьцяна Уладзімераўна, намесьнік старшыні;
Харужая Тацьцяна Паўлаўна, начальнік аддзела дашкольнай і агульнай сярэдняй адукацыі;
Ястраб Тацьцяна Аркадзеўна, начальнік аддзела прафесійнай адукацыі;
Турко Валерый Паўловіч, начальнік упраўленьня сацыяльна-эканамічнага разьвіцьця;
Стрыгельскі Андрэй Валерьевіч, начальнік упраўленьня ідэалягічнай, сацыяльнай і выхаваўчай працы;
Герлоўская Рэма Пятроўна, начальнік арганізацыйна- прававога аддзела;
Хахлова Зоя Анатольеўна, начальнік упраўлення адукацыі;
Янушкевіч Тацьцяна Якаўлеўна, намеснік начальніка ўпраўлення ідэалягічнай, сацыяльнай і выхаваўчай працы;
Балашова Галіна Фёдараўна, начальнік аддзела ідэалягічнай і выхаваўчай працы;
Вераб’ёва Зінаідза Васільеўна, заведуючая сектара па ахове дзяцінства.

Акадэмія паслядыпломнай адукацыі:
Тавгень Алег Ігнацьевіч, рэктар;
Манастырны Андрэй Пятровіч, першы прарэктар;
Мікалаенка Галіна Іванаўна, прарэктар па навукова-мэтадычнай працы;
Глінскі Анатолій Аляксандравіч, дэкан факультэту;
Воблікава Людміла Іосіфаўна, дэкан факультэту;
Куренькова Валянціна Георгіеўна, намесьнік дэкана;
Логінава Іна Мікалаеўна, дэкан факультэту;
Янчук Уладзімер Аляксандравіч, дэкан факультэту;
Тарусава Людміла Георгіеўна, загадчыца кафедрай;
Голікава Жана Анатольеўна, загадчыца кафедрай;
Пупцаў Аляксандр Яўгенавіч, загадчык кафедрай;
Запрудскі Мікалай Іванавіч, загадчык кафедрай;
Кошель Ніна Мікалаеўна, загадчыца кафедрай;
Савасцёнак Пётр Мікалаевіч, загадчык кафедрай;

Брэсцкая вобласьць
Наркевіч Юрый Іосіфавіч, старшыня райвыканкаму, г.Бяроза;
Тарасюк Яўгеній Якаўлевіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, г.Бяроза;
Панасевіч Канстанцін Віктаравіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, г.Бяроза;
Чыж Мікалай Рыгоравіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, г.Бяроза;
Карпенка Тамара Канстанцінаўна, старшыня раённага Савета;
Курыловіч Аляксей Сяргеевіч, нач. аддзела адукацыі Бярозаўскага райвыканкаму;
Ганчарка Іна Георгіеўна, нач. аддзела культуры Бярозаўскага райвыканкаму;
Дз’ячэк Міхаіл Сямёнавіч, старшыня гарвыканкаму, г.Белаазёрск;
Курыловіч Мячаслаў Іванавіч, пракурор, г.Бяроза;
Трухановіч Леанід Дзмітрыевіч, суддзя бярозаўскага раёна;
Патапчук Іван Іванавіч, в.а. рэдактара газэты “Маяк”;
Марчук Мікалай Мікалаевіч, старшыня сельскага выканкаму вёскі Пяскі;
Аполька Міхаіл Міхайлавіч, старшыня сельскага выканкаму вёскі Сакалова;
Макаранка Юрый Рыгоравіч, старшыня Малечскага сельскага выканкаму;
Клейда Канстанцін Андрэевіч, ген.дырэктар УНП “Бярозабудматэрыялы”;
Дудзік Уладзімер Андрэевіч, дырэктар Белаазёрскага энергамеханічнага заводу;
Корань Георгій Канстанцінавіч, дырэктар Белаазёрскай ГРЭС;
Жуковіч Уладзімер Уладзімеравіч, дырэктар Бярозаўскага мясакамбінату;
Папеня Уладзімер Рыгоравіч, дырэктар Бярозаўскага сыркамбінату;
Хлябец Марыя Мікалаеўна, начальнік Бярозаўскага РУС (пошта);
Пашкевіч Адам Мікалаевіч, начальнік Бярозаўскага РУС электрасувязі.

Магілёўская вобласьць
Батура Барыс Васільевіч, старшыня Магілёўскага аблвыканкаму;
Ільянкоў Валерый Віктаравіч, начальнік упраўленьня ідэалягічнай працы Магілёўскага аблвыканкаму;
Кулакоўскі Алег Аляксандравіч, начальнік упраўленьня адукацыі Магілёўскага аблвыканкаму;
Сінкавец Анатоль Анатольевіч, начальнік упраўленьня культуры Магілёўскага аблвыканкаму;
Мартыноўскі Уладзімер Васільевіч, начальнік аддзела па справах рэлігіі і нацмяншыняў Магілёўскага аблвыканкаму;
Маймусаў Аляксандр Сяргеевіч, нач. галоўнага упраўленьня юстыцыі Магілёўскага аблвыканкаму;
Дарафеева Ірына Андрэеўна, нач. аддзела па справах моладзі Магілёўскага аблвыканкаму;
Варонін Рыгор Аляксандравіч, упраўляючы справамі Магілёўскага аблвыканкаму;
Панцюхоў Уладзімер Іванавіч, старшыня Магілёўскага аблсавету.

Гомельская вобласьць
Апанасюк Леанід Міхайлавіч, старшыня райвыканкаму, г. Жлобін;
Тума Уладзімер Мікалаевіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, г. Жлобін;
Шолак Аляксей Сьцяпанавіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, г. Жлобін;
Вярэйскі Андрэй Андрэевіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, г. Жлобін;
Кастэйкаў Віктар Аляксеевіч, намесьнік старшыні райвыканкаму, г. Жлобін;
Садаводаў Анатоль Аляксеевіч, в.а. намесьніка старшыні райвыканкаму, г. Жлобін;
Артамонава Людміла Іванаўна, начальнік аддзела адукацыі, г. Жлобін;

Краўцоў Сяргей Мікалаевіч, кіраўнік адміністрацыі Чыгуначнага р-ну г.Гомеля;
Корсак Ігар Сьцяпанавіч, першы намесьнік кіраўніка адміністрацыі Чыгуначнага р-ну г.Гомеля;
Кавалёва Натальля Віктараўна, нам. кіраўніка адміністрацыі Чыгуначнага р-ну г.Гомеля;
Расказава Людміла Андрэеўна, нам. кіраўніка адміністрацыі Чыгуначнага р-ну г.Гомеля;
Казімірава Ірына Раманаўна, нач. аддзела адукацыі Чыгуначнага р-ну г.Гомеля;
Барадзінчык Іван Афанасьевіч, кіраўнік адміністрацыі Цэнтральнага р-ну г.Гомеля;
Філіпцоў Мікалай Акімавіч, першы намесьнік кіраўніка адміністрацыі Цэнтральнага р-ну г.Гомеля;
Слуцкая Натальля Іванаўна, намесьнік кіраўніка адміністрацыі Цэнтральнага р-ну г.Гомеля;
Гарбачоў Андрэй Аляксеевіч, намесьнік кіраўніка адміністрацыі Цэнтральнага р-ну г.Гомеля;
Ляўшунова Алена Фёдараўна, нач. аддзела адукацыі Цэнтральнага р-ну г.Гомеля;

Г.Мінск
Сідарэнка Андрэй Анатольевіч, дырэктар ЖРЭА Партызанскага р-ну;
Новікаў Алег Пракопавіч, дырэктар УП “Рэмаўтадор” Партызанскага р-ну;
Навічонак Уладзімер Лявонцьевіч, начальнік упраўленьня ўнутраных справаў Партызанскага р-ну;
Гайкова Жана Мікалаеўна, нач. аддзела па справах моладзі Партызанскага р-ну;
Арцёмьеў Віктар Барысавіч, нач. аддзела ідэалёгіі Партызанскага р-ну;
Сеньнікава Лілія Барысаўна, нач. аддела культуры Партызанскага р-ну;
Герасімаў Аляксандр Міхайлавіч, адказны сакратар адміністацыйнай камісіі Партызанскага р-ну;
Гурын Аляксандр Уладзімеравіч, дырэктар упраўленьня капітальнага будаўніцтва Партызанскага р-ну;
Рафікава Гудзель Муніраўна, нач. аддзела прадпрымальніцтва Партызанскага р-ну;
Майоравіч Тацьцяна Генадзьеўна, нач. аддзела па працы са зваротамі грамадзянаў Партызанскага р-ну;
Рэзкі Сяргей Уладзімеравіч, нач. аддзела гарадзкой гаспадаркі Партызанскага р-ну;
Байкова Ніна Іларыёнаўна, нач. юрыдычнага аддзела Партызанскага р-ну;
Каршуновіч П.І., старшыня суда Партызанскага р-ну;
Аўдзейчык Аляксандр Мікалаевіч, нам. старшыні суда Партызанскага р-ну;
Пыкіна Натальля Міхайлаўна, суддзя Партызанскага р-ну;
Лебедзь Юрый Мікалаевіч, суддзя Партызанскага р-ну;
Трубнікаў Мікалай Аляксеевіч, суддзя Партызанскага р-ну;
Ціцянкова А.В., суддзя Партызанскага р-ну;
Качан А.В., суддзя Партызанскага р-ну;
Барысёнак Анатолій Уладзімеравіч, суддзя Партызанскага р-ну;
Пруднікава Алена Міхайлаўна, суддзя Партызанскага р-ну;
Івашкова Валянціна Антонаўна, памочнік старшыні суда Партызанскага р-ну;
Загадчык канцэлярыі па крымінальных справах суда Партызанскага р-ну;
Загадчык канцэлярыі па грамадзянскіх справах суда Партызанскага р-ну;

Пінчук Натальля Мікалаеўна, дырэктар СШ №33;
Лізанец Лідзія Міхайлаўна, дырэктар гімназіі №7;
Смагіна Ларыса Леанідаўна, дырэктар СШ №10;
Селіванава Галіна Уладзімераўна, дырэктар пачатковай школы № 93;
Койташ Станіслаў Балеслававіч, дырэктар СШ №217;
Гетманчук Галіна Іванаўна, дырэктар СШ № 6;
Сысоева Вольга Мікалаеўна, дырэктар СШ №32;
Мумніцкая, Марына Браніславаўна, дырэктар СШ № 158;
Грыб Васіль Васільевіч, дырэктар СШ № 199;
Стрэльнікава Тамара Міхайлаўна, дырэктар СШ № 16;
Радкевіч, Людміла пятроўна, дырэктар СШ № 157;
Медлева Галіна Іванаўна, завуч пачатковай школы № 200;
Стрэмкоўскі Сяргей Пятровіч, загадчык аддзела адукацыі Фрунзенскага р-ну;

Астапенка Валянціна Васільеўна, начальнік аддзела адукацыі Мінскага раёна;

Рудзько Уладзімер Максімавіч, першы намесьнік кіраўніка адміністрацыі Заводзкага р-ну;
Пузач Яўген Віктаравіч, намесьнік кіраўніка адміністрацыі Заводзкага р-ну;
Бараноўская Людміла Мікалаеўна, намесьнік кіраўніка адміністрацыі Заводзкага р-ну;
Лугаўцоў Андрэй Леанідавіч, намесьнік кіраўніка адміністрацыі Заводзкага р-ну;
Кажамяка Сяргей Анатольевіч, кіраўнік справаў адміністрацыі Заводзкага р-ну;

Гарадзенская вобласьць
Шафарэвіч Аляксей Сьцяпанавіч, старшыня Мастоўскага райвыканкаму.

 

 

Пакінуць каментар

  • Старонкі

  • Катэгорыі

  • Апошнія запісы

  • Архівы